Foteliki do jazdy tyłem – zadbaj o bezpieczeństwo

foteliki do jazdy tyłem

Jedną z ważniejszych decyzji przed jaką stają świeżo upieczeni rodzice jest wybór fotelika samochodowego. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ w sklepach pełno jest różnorodnych modeli fotelików. Specjaliści polecają aby do przewozu dzieci, najdłużej jak to możliwe, wykorzystywać foteliki do jazdy tyłem, ponieważ są one znacznie bezpieczniejsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do jazdy przodem.

Czym jest foteliki do jazdy tyłem?

Foteliki do jazdy tyłem często określane są również mianem fotelików RWF, co jest skrótem od ich angielskiej nazwy. Nazwa ta w jasny i klarowny sposób definiuje w jaki sposób przewozi się dziecko w takim foteliku. Fotelik do jazdy tyłem to żadna nowość. Każdy rodzic bowiem styka się z nimi już na początku swojej drogi. Popularne łupiny do samochodu, w których przewozi się noworodki są bowiem niczym innym, a fotelikami do jazdy tyłem właśnie.

Generalnie polskie prawo wymaga przewożenia dzieci w takich właśnie fotelikach, dopóki się w nich mieszczą, czyli mniej więcej do 15 miesiąca życia. Potem w gestii rodziców pozostaje czy nadal używać foteliki tyłem do kierunku jazdy czy przesiąść się na fotelik do jazdy przodem. Specjaliści i znawcy tematu uważają, że im dłużej przewozimy dziecko tyłem, tym lepiej dla jego bezpieczeństwa i rekomendują pozostanie przy foteliku do jazdy tłem do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia.

Czym kierować się wybierając fotelik tyłem do kierunku jazdy?

Oglądając i wybierając foteliki należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podstawowymi parametrami jakie mają znaczenie podczas zakupu jest kształt kanapy w naszym samochodzie oraz budowa ciała naszego dziecka. Nie powinniśmy jednak pomijać także kwestii montażu fotelika, dopuszczalnej maksymalnej wagi dziecka czy materiał z jakiego jest zrobiony fotelik.

Foteliki montowane tyłem, jak wszystkie inne, muszą posiadać homologację na rynek europejski oraz wyniki testów zderzeniowych. Tylko taki komplet danych pozwoli nam bowiem z całą pewnością ocenić poziom bezpieczeństwa fotelika. Dodatkowo dobrze decydować się na foteliki tyłem do kierunku jazdy wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, nie trójpunktowe.

Czytaj więcej: https://www.besafe.com.pl/news/watpliwosci-dotycz%C4%85ce-fotelikow-montowanych-tylem