Jak wybrać płytki granitowe?

Płytki granit

Płytki granitowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych stosowanych do wykładania ścian zewnętrznych, jak również do układania na podłodze wewnątrz domu lub do wykańczania ścian wewnętrznych. Naturalne płytki granitowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów, co pozwala na ich wykorzystanie w celu dopasowania do niemal każdego zewnętrznego lub wewnętrznego wystroju domu.

Zastosowanie płytek granitowych

Płyty granitowe są stosowane praktycznie wszędzie. Nie ma żadnych ograniczeń co do jego stosowania. Jest to możliwe, dzięki fizyko-mechanicznym właściwościom granitu. Płytka z kamienia naturalnego nie boi się bezpośredniego działania promieni słonecznych, różnic temperatur atmosferycznych, wysokiej wilgotności powietrza, a także wpływu wysokiego ciśnienia. Płytki granitowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Płytki granitowe we wnętrzu

Czy płytki granit nadają się do salonu? Bardzo często współcześni projektanci wykorzystują w swoich projektach naturalne płytki granitowe. Najczęściej stosuje się je w łazience do układania na ścianie lub na podłodze. Granitowe płytki znajdziemy również w kuchni i salonie.

Są łatwe w utrzymaniu czystości, nie pozostawiają śladów, a dzięki unikalnej strukturze polerowanej powierzchni tworzą piękny i szlachetny wygląd. Nie mniej popularne są schody wykonane z kamienia naturalnego. Żywotność takich stopni jest praktycznie nieograniczona, zachowują one swój pierwotny wygląd przez cały okres użytkowania i nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji.

Płytki z naturalnego granitu na zewnątrz

W zastosowaniach zewnętrznych, produkty wykonane z naturalnego granitu są znacznie częściej stosowane. Naturalne płytki granitowe służą do układania na podłodze tarasu, do poprawy ganku, do licowania cokołu, elewacji lub ogrodzenia. Do takich celów lepiej jest używać płyt polerowanych. Nazywane są również płytkami elewacyjnymi.

Aby użyć granitu jako posadzki zewnętrznej, lepiej jest użyć płyt z obrabianą cieplnie powierzchnią czołową. Dzięki chropowatości, która powstaje na płytkach podczas obróbki termicznej, powierzchnia licowa nabiera właściwości antypoślizgowych i jest idealna do bezpiecznego stosowania na zewnątrz przy niemal każdej pogodzie.