Odżywki węglowodanowe carbo i ich rola w sporcie

carbo

Odżywki węglowodanowe tzw. carbo często bywają niedocenianym składnikiem w sporcie amatorskim. Profesjonalni sportowcy i trenerzy już od dawna zdają sobie sprawę z ich roli dla naszego organizmu.

Carbo – szybkie uzupełnienie węglowodanów w diecie

Białko niestety nadal góruje nad węglowodanami wśród amatorów. Najczęstszy widok po treningu w szatniach na siłowni, to facet z shakerem wypijający odżywkę białkową. To właśnie węglowodany i ich mieszanki, a nie białko powinny być pierwszym makroskładnikiem, który trafi do naszego organizmu zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym. To właśnie węglowodanów pozbywamy się w pierwszej kolejności w procesie spalania kalorii podczas wysiłku.

Po intensywnym treningu wypłukujemy glikogen z mięśni, który powinniśmy jak najszybciej uzupełnić. To właśnie węglowodany dostarczone bezpośrednio po treningu stymulują produkcję insuliny, która zapewnia  jak najszybszy i najbardziej prawidłowy transport aminokwasów rozgałęzionych do wszystkich komórek mięśniowych. Węglowodany zapewniają prawidłową pracę naszego najważniejszego organu czyli mózgu. Ośrodkowy układ nerwowy bez dostatecznej ilości podaży tego makroskładnika nie potrafi funkcjonować w sposób prawidłowy. Nasze reakcje stają się wolniejsze, zanika też nasza pamięć krótkotrwała.

Dlaczego stosuje się mieszanki węglowodanowe?

Mieszanki węglowodanowe (zobacz przykłady), to prawdziwa odżywka dla mięśni, to one głównie dają nam energię podczas wysiłków beztlenowych, dlatego są tak doceniane choćby w sportach walki. Kolarze również przed zawodami bazują na diecie głównie węglowodanowej, bazującej często na makaronach. Wśród dostępnych mieszanek węglowodanów znajdziemy węglowodany proste, jak i złożone.

Warto wspomnieć też o tym, że węglowodany zarówno jak i białka są odpowiedzialne za budowę masy mięśniowej. To z nich możemy czerpać wymaganą do tego nadwyżkę kaloryczną pamiętając o zachowaniu proporcji reszty makroskładników. Będą one szczególnie pomocne w tym procesie osobom o typie sylwetki ektomorficznej. Są to osoby, którym ciężko jest zbudować masę mięśniową i muszą mieć do tego sporą nadwyżkę kaloryczną, której nie są w stanie dostarczyć normalną dietą. Dla tych osób suplementacja odżywkami węglowodanowymi będzie niemalże konieczna do osiągnięcia swoich efektów. Warto zatem docenić rolę odżywek węglowodanowych w sporcie, gdyż w wielu przypadkach jest to kluczowy makroskładnik diety.